احیای انگاره‌های مهم هویتی در پرتو انقلاب اسلامی ایران

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسنده

عضو هیات علمی دانشگاه ازاد اسلامی شیراز

چکیده

با تشکیل نظام اسلامی و در دوران هشت سال دفاع مقدس، انگاره­های هویتی جدیدی در روح ملت ایران دمیده شد که این انگاره‌های هویتی جدید می­تواند به نسل­های آینده منتقل گردد و پویایی و پیشرفت نظام اسلامی را تضمین نماید؛ با استناد به سوابق تاریخی و متون کهن می­توان نشان داد که برخی از این انگاره‌های هویتی ریشه در گذشته ایرانیان دارد، بنابرآثار به جای مانده و تأکید مورخان یونانی و ارمنی و آشوری، آریاییان، مردمانی سخت کوش، پرطاقت، باانضباط، شریف و درستکار بوده­اند.
از مهم­ترین هویت­های احیا شده، در طول هشت سال دفاع مقدس می‌توان به آزادگی، استقلال طلبی و مقاومت در برابر بیگانگان، خودباوری و خودآگاهی اشاره نمود، که این هویت­های ارزشمند باید به نسل­های آینده منتقل گردد.
یکی از روش­های مؤثر در انتقال این هویت­های ارزشمند به نسل­های آینده بازسازی و ساخت مواریث فرهنگی است که متناسب با مؤلفه­های هویتی نامبرده باشند. در این مقاله، نگارنده ضمن ارائه تعریفی از هویت به انگاره‌های هویتی که در دوران انقلاب و مخصوصاً هشت سال دفاع مقدس شکل گرفته می­پردازد تا مبنایی برای بازسازی و ساخت میراث فرهنگی برای آیندگان باشد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

The revival of important identity paradigms in the light of the Islamic Revolution in Iran

نویسنده [English]

  • maryam zibaeenejad
The faculty member of the persian language departement shiraz Islamic azad university
چکیده [English]

With the formation of the Islamic system and during the eight years of sacred defense, new identity paradigms were blown into the soul of the Iranian nation that these new identity paradigms could be passed on to future generations and guarantee the dynamics and progress of the Islamic system; Based on historical records and ancient texts it can be shown that some of these ideas of identity are rooted in the Iranian past, due to the remains and emphasis of Greek and Armenian and Assyrian historians, Aryans, hard-working, hard-working, disciplined people, They were honest and honest.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Identity
  • Sacred Defense
  • Heritage
  • Reconstruction
  • identity paradigms